Втора научно-практическа конференция "Права на децата"
На 11.05.2021г. се проведе Втора научно-практическа конференция "Права на децата" с фокус – сексуално насилие над деца, организирана от клуб „Млад педагог/Социален педагог" , кат. „Педагогика, психология и история" и Фондация Право на Детство по проект FIRST.
Приветствия към участниците в научния форум бяха отправени от специални гости на събитието: зам.-ректорът по интернационализация и комуникационна политика на Русенски университет, програмният директор "Закрила на детето" в UNICEF Bulgaria и
Директорите на РДСП -Русе, на КСУДС гр. Шумен и на Детски център за застъпничество и подкрепа „Зона ЗаКрила". В научната конференция се включиха представители на академичната общност от Русенския университет, Софийския университет, Бургаски университет "Проф. Асен Златаров" и от Националната спортна академия „Васил Левски". Участие взеха и докторанти и студенти от Софийския, Бургаския, Шуменския и Русенския университети, както и специалисти, работещи в социалната и социално-педагогическата сфера.
Благотворителна коледна инициатива
По повод Коледните празници децата от КСУДС бяха зарадвани и получиха подаръци благодарение на студентите Стела Йончева и Емилия Мутафова от клуб „Млад педагог/социален педагог". Ето и думите от ръководител екип в ЦОП: Стефка Петева: „Благодарим ви приятели за направеното добро! Днес зарадвахте нашите деца и им дадохте безценен урок по доброта! Благодарим ви!"
Работна среща по проблемите на възрастните хора и защита на техните права
На 03 декември 2015г. в сградата на Дневния център за стари хора, ул."Йосиф Цанков"№ 47 се проведе работна среща, организирана от студенти, членове на клуб „Млад педагог/социален педагог" към катедра „Педагогика, психология и история" от Русенски университет „А. Кънчев". Повод за срещата са проблемите на възрастните хора и защита на техните права. На нея младите хора припомниха правата на възрастните хора, ползватели на социалната услуга. На срещата присъстваха директора на Дирекция „Социално подпомагане" към Агенция за социално подпомагане и главен експерт в отдел „Хора с увреждане и социални услуги". Те отговориха на всички поставени въпроси от възрастните хора. На срещата 3-ма студенти от 3 курс и един от 2-ри курс, специалност „Социална педагогика" представиха презентация, като подробно запознаха възрастните хора със здравните им и социални права.
Кръгла маса на тема “Мобилност на младите хора и
рискове. Трафик”
На 3 ноември 2015 г. се състоя кръглата маса на тема "Мобилност на младите хора и рискове. Трафик.", организирана от Клуб "Млад педагог/Социален педагог" към катедра "Педагогика, психология и история". Събитието се проведе със съдействието на Превантивно-информационен център към Община Русе и Фондация „Център Надя" – клон Русе. Тази инициатива е заключителен етап от научно-изследователски проект от фонд „НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ" 2015 - ФПНО - 02 на тема: „Създаване на учебно-изследователска лаборатория за социално-педагогическа дейност", съставна част от Центъра по културно-историческо наследство, образование и социални изследвания към Университетския научно-изследователски комплекс". Гости на събитието бяха представители на академичното ръководство, представители на държавни и общински организации. Презентации с организирани дейности за борба с трафика на хора представиха всичките екипи от студенти и ученици от 6-те училища и 5 социални услуги в общността: СОУПНЕ „Фр. Шилер-Русе; ПГПТ „Атанас Буров"-Русе; ПГДВА "Йосиф Вондрак"-Русе; СОУЕЕ -Русе; ПГ по облекло "Недка Иван Лазарова" – Русе; СОУ „Й. Йовков"-Русе; Защитено жилище „Приятелска подкрепа"; Средношколско общежитие; Приют за деца-Русе; КСУДС-Русе; РКО Каритас. Участие на кръглата маса взеха представители от гр. Шумен, гр. Варна, гр Кубрат и др. и над 100 деца, студенти и млади хора от Защитено жилище. След приключване на проекта всички материали са поместени в сборник.
Инициатива във връзка с провеждане на седмица за борба срещу трафика на хора
На 12.10.2015 г. в Русенския университет се проведе среща с общо 11 институции, училища и социални организации, които се обединиха около предложението, за провеждане на седмица за борба срещу трафика на хора. Във всяка институция се създаде екип, в който бяха включени студенти-доброволци, членове на клуб "Млад педагог/Социален педагог". Сформираните екипи са с участие на над 23 студента от клуба. Във всяка организация се проведоха инициативи в седмицата за борба с трафика на хора с активното участие на студенти от клуба. Гл. ас. д-р Б.Илиева изготви анкети, предназначени за възрастови групи за ученици до 7-ми клас и за деца от 8 до 12 клас и за студенти от катедра ППИ.
Прожекция на документален филм
Клуб „Млад педагог/социален педагог" организира на 20.10.2015год., в корпус 2, зала „Сименс" на Русенски утиверситет прожекция на документален филм „Цената на секса: жените говорят" с автор Мими Чакърова. На събитието присъстваха представители от ПИЦ-Русе и фондация Център „Надя"-клон Русе, партньори от 7 училища и 5 социални институции. Над 120 деца, студенти и преподаватели от Русенския университет присъстваха на събитието.
Участие в ПОХОД ЗА СВОБОДАТА – глобална инициатива на международна неправителствена организация А21
На 17 октомври 5-ма студенти от клуб „Млад педагог/социален педагог" взеха участие в ПОХОД ЗА СВОБОДАТА – глобална инициатива на А21, международна неправителствена организация, работеща по превенцията на трафика на хора. В гр Русе инициативата се проведе в Защитено жилище, към фондация Приятелска подкрепа. С тазгодишното издание на ПОХОДА се отбелязва значителна крачка в борбата с трафика на хора в България, т.к се стартира Националната телефонна линия срещу трафика на хора. Това е първата денонощна и безплатна телефонна линия, фокусирана изцяло върху превенцията на трафика на хора. Тя е управлявана от А21 България и създадена в партньорство с Националната комисия за борба с трафика на хора. Михаил Стефанов - директор "Комуникации и превенция" за А21 България изпрати 30 тениски на клуба и студентите получили тениските бяха част от проведеното мероприятие.
Благотворителна инициатива на Клуб "Млад педагог/социален педагог"
На 10-тия рожден ден на Комплекса за социални услуги за деца и семейства – Русе (10 и 11 октомври 2015 г. в Mall Rousse) над 20 студента от клуб „Млад педагог/социален педагог" се включиха с песни, презентация, в Благотворителния базар и в Ателието за ранно детско развитие – ТРАНСФОРМЪРС, като изготвиха книжки и пъзели от отпадъци. Готовите материали ги дариха на КСУДС за закупуване на дрехи и учебни материали за децата в риск, потребители на социалната организация.
Трима студента от клуба съдействаха на деца от ОДЗ „Зора" да се включат в „Музикално-спортни приключения за всяка възраст и умения". Всички деца, участващи в сценката „Дядо дърпа ряпа" получиха грамота и малък подарък – гривна.
Среща с представители на немска общност по въпросите на трафика на младите хора
Ръководителят на клуб „Млад педагог/социален педагог" - гл.ас. д-р Багряна Илиева взе участие през месец юли 2015 г. в среща с представители на немска общност (делегация от община Улм, Германия и представители на Общински съвет в град Улм) по въпросите на трафика на младите хора. Делегацията е водена лично от кмета на Улм, г-н Иво Грьонер. На срещата Г-н Грьонер изрази притеснението си, че е необходимо по-сериозно и резултатно разследване в двете държави на организираните престъпни групи, които се занимават с това престъпление. На срещата са присъствали представители на Юридическият факултет, управинеля на фондация Център „Надя"-клон Русе Йоана Терзиева и представители на Християнски Център "Живот на победа".
Пета международна научно-практическа конференция
„Мотивация и интереси към ученето”
На 25 и 26 юни 2015г. в Русенски университет „Ангел Кънчев” се проведе
Пета международна научно-практическа конференция „Мотивация и интереси към ученето”, в която студенти от клуб „Млад педагог/социален педагог” изнесоха свои доклади.
Кръгла маса "Актуални въпроси на педагогическата и социално-педагогическата практика“
На 22.06.2015год. членове на клуб „Млад педагог/социален педагог” участваха в кръгла маса на тема "Актуални въпроси на педагогическата и социално-педагогическата практика“. Заедно с преподаватели и практици от държавни, общински и неправителствени организации се обсъждаха проблеми, свързани с педагогическата и социално-педагогическата практика на студентите, както и нуждите от актуални научни изследвания, разработки и дейности.